Jedinečná možnost

Porod je vytouženým, ale i obávaným vyvrcholením každého těhotenství. Nastávající maminka se těší, kdy už konečně uvidí své děťátko a snaží se na tuto událost připravit co nejlépe.

První a zásadní volba spočívá ve výběru porodnice, nuže a od tohoto rozhodnutí se odvíjí celá řada možností.

Plány a realita: Alternativní nebo tradičně? Nad touto otázkou se zamyslí každá rodička, no přiznejme si, že většina i tak nemá příliš na výběr. Buď se rozhodnou cestovat do jedné z mála Slovenských porodnic, kde si mohou zvolit způsob porodu, nebo akceptují zažité praktiky v ostatních nemocnicích. Existují dokonce už i porodní plány, ve kterých žena uvede, jak si tuto událost představuje a co si přeje, případně nepřeje. Je toho hodně. Od použití léků proti bolesti, přes nástřih hráze až po odběr pupečníkové krve. Musí mít však na paměti, že ať jsou její představy jakkoli sofistikované, realita může být zcela odlišná.

Porod se netýká jen rodičky, ale i dítěte, a když nastanou komplikace, rozhodují sekundy. Tehdy jde každý předchozí plán bokem – i ten porodní. Rychlý zásah bývá nezbytný, když jsou zjištěny problémy s nepostupováním porodu.

Na způsobu nezáleží: V ideálním případě porodí žena klasickým způsobem. Je jedno, zda se porod začne spontánně, nebo se vyvolává, i to, zda nastávající maminka dostala epidurální analgezii – po narození děťátka se bez obav může přistoupit k plánovanému odběru pupečníkové krve. Stejná rovnice platí i při císařském řezu, a to v celkové nebo spinální anestézii. Jelikož porodník nebo porodní asistentka k odběru přistoupí až po přestřižení pupeční šňůry, dítě bude v té době již na prvním vyšetření u pediatra. Samotný odběr probíhá tak, že pomocí jehly se napíchne žila v pupečníku a krev se shromáždí v odběrovém vaku. Nicméně v případě, pokud by během porodu nastaly závažné komplikace, záleží na lékaři, aby rozhodl, zda pupečníkovou krev odebere nebo ne. Vždy je totiž upřednostněno zdraví dítěte i maminky.

Jedinečná možnost: Pupečníková krev je velmi vzácná, neboť obsahuje krvetvorné kmenové buňky, ale i jiné druhy vitálních buněk schopny regenerovat lidský organismus. Možnost nechat ji odebrat má maminka pouze jednou při každém dítěti, a to bezprostředně po přestřižení pupeční šňůry při porodu. Zároveň se může rozhodnout, zda si ji ponechá pro samotné dítě nebo pomůže jiným tím, že ji bezplatně poskytne do veřejného rejstříku. Kmenové buňky získané z pupečníkové krve se dnes využívají k léčbě při mnoha závažných diagnózách, jako jsou leukémie, lymfomy, nádorová onemocnění orgánů, získané zda dědičné poruchy krvetvorby, imunity či metabolismu. Dobrou zprávou je, že samotný odběr není bolestivý a nezatíží matku ani dítě. Naopak, jeden vpich může v konečném důsledku doslova zachránit život.