Je úlek v těhotenství opravdu tak nebezpečný?

Každé těhotenství je pro ženu výjimečným obdobím. V této době by se měla vyhýbat stresu, nadměrné psychické zátěži, úzkostným stavům, strachu i tomu, aby se něčeho prudce nezalekla. Proč je to tak?

Obavy maminek

Většina maminek má během těhotenství obavy, zda se jí děťátko narodí zdravé av pořádku. Do jisté míry se to dá ovlivnit různými faktory (plánováním rodičovství, zdravým životním stylem, vyhýbáním se škodlivých látek, alkoholu, cigaretám apod.)

O to více se obavy zvětšují, pokud maminka přežije během těhotenství úlek nebo šok. Bohužel, i ony bývají běžnou součástí našeho života a nedá se jim zcela vyhnout ani v těhotenství. Několik maminky s bříškem zažijí takové nepříjemné situace, kdy se více nebo méně leknou.

Miminko vše prožívá s mámou

Zde se naskýtá otázka, zda úlek může mít vliv i na miminko. Faktem totiž je, že vyvíjející se plod v děloze všechno prožívá spolu se svou mámou. Bylo prokázáno, že již několikaměsíční děťátko v bříšku se umí usmívat, když je máma šťastná, ví se mračit, cucat si prstík, natahovat se, kopat, když je matka neklidná a nervózní, zda být bez pohnutí, nehýbat se, pokud máma prožívá negativní emoce, strach, obavy, zda žal … Stejně se umí i polekat.

Vaše zkušenost

Své nám o tom řekla i Katka z Popradu: “Šla jsem po ulici, když na mě zpoza brány vyskočil velký pes. Strašně jsem se lekla. Sotva jsem přišla domů, ještě asi hodinu jsem se přímo třásla. Jsem v 20-tom týdnu těhotenství a mám obavy, jestli to celé nemohlo ublížit mému děťátku. ”

Vliv na miminko?

Taková nepříjemná jednorázová událost by neměla mít žádný negativní vliv na vyvíjející se děťátko. V těhotenství však třeba být více než opatrná, pokud se dá, věci předvídat dopředu a takových situací se raději vyvarovat. Pokud by totiž opakovaně ve vyšším stadiu gravidity došlo k takovému silnému úlek, či dokonce šoku, mohlo by to mít za důsledek i předčasný porod.

Ten může nastat také v případě silného stresu, úlek a šoku při dopravní autonehodě. Ve výjimečných, ojedinělých případech, hlavně ale v dřívějších fázích těhotenství, může vést i k potratu plodu.

Pověra

V souvislosti s polekaně se spojují i různé pověry. Z dávných dob našich babiček se traduje, že pokud se žena něčeho lekla a zároveň se chytila za bříško, nebo se dívala do ohně, na daném místě mělo děťátko po narození červený flíček – lidově také nazývaný “oheň” nebo “plamen”. Ve skutečnosti se ale mezi tím prokázána žádná souvislost.

Tato výrazná červená skvrna se odborně nazývá Hemangiom. Jde o nápadný kožní útvar, který je tvořen shlukem krevních cév. Je zajímavé, že u holčiček se vyskytuje až 5-krát častěji než u chlapců. Lékaři jsou při léčbě opatrní. Většinou čekají, jak se bude útvar na kůži “chovat”. Většinou má ustupující tendenci a začne se zmenšovat (shluk cév se postupně vstřebává, červený flek bledne).

Úplné vymizení však přichází až po letech. Pokud útvar roste a nachází se na velmi viditelném místě, zda v blízkosti hlavních cév, tepen, je možná i operace, většinou laserem. Vzniku hemangiomů se nedá předcházet. Odborníci tvrdí, že až 30% dětí ho má ještě během nitroděložního vývoje. Některým se zase udělá až po narození.

“Zachcenky”

Další pověrou jsou tzv. lidově nazývané “zachcenky”. Prý pokud během těhotenství dostanete na něco výraznou chuť a nedáte si to, může mít dítě po narození na tělíčku znaménko v podobě pamlsky, kterou jste si odepřeli. Ani v tomto případě však moderní věda neprokázala pravdivost tohoto tvrzení.

Co dodat na závěr …

Jakékoliv negativní psychické rozpoložení má svůj vliv na plod. Přirozeně se proto vyhýbejme stresu, obavám, úlek, strachu a užívejme si těhotenství, tak jak se jen dá. Nebude se totiž opakovat. Jde o tak výjimečné období, které si s každým děťátkem užijeme jen jednou. Pozitivní myšlení, psychická pohoda a šťastné očekávání je to nejlepší, co si můžeme pro sebe a své děťátko dopřát.