Je to normální? Menstruace až dva roky po porodu!

Menstruace po porodu – kdy? Po porodu to s menstruací bývá různé. Některé ženy dostanou své dny téměř hned po ukončení šestinedělí, jiné si na menstruaci počkají pár měsíců a některé i rok či více. Od čeho všeho to závisí, co je normální a co ne? Kojení Menstruace po porodu nastupuje zpravidla později u těch žen, které své miminko kojí. Do popředí se během kojení dostává hormon prolaktin. Když tento hormon, tedy jeho hladina klesne, přichází menstruace. U každé ženy to však může být jindy. Nezáleží jen na tom, zda kojíte nebo ne, ale také na tom, jak často kojíte.

Zpravidla ženy, které kojí na požádání a pravidelně i v noci, nejméně každé 3-4 hodiny, dostanou menstruaci později než ty, které kojí s většími přestávkami nebo v noci nekojí vůbec. Co je normální? V tomto směru je těžko říct, co je normální a co už ne. Za jakýsi standard u kojící ženy se považuje návrat menstruace po cca 3-8 měsících od porodu, u žen, které nekojí to bývá prakticky po pár týdnech (4-6). Vydatně kojící maminky nemusí dostat menstruaci i rok po narození miminka.

Maria, matka tří dětí, říká: Při prvním děťátku jsem dostala menstruaci po skončení kojení, v jeho 13 měsících. Při druhém to bylo ještě o něco později, asi po 15. měsíci. No při poslední dcerce jsem nevěděla, co je to menstruace celých krásných 18 měsíců. Už jsem se i začínala bát, jestli něco není v pořádku, ale bylo to zřejmě jen kojením, které při třetí dcerce bylo vskutku časté a vydatné. ”

Jak vidno, nelze se řídit ani tím, že u více dětných maminek to bude s nástupem menstruace po porodu vždy stejné.

To potvrzuje i Evka (25): Při první dcerce, kterou jsem kojila stejně jako i tu druhou, jsem menstruaci dostala až po téměř devíti měsících. Při druhé mi však menstruace přišla už po třetím měsíci, což mě dost zaskočilo a překvapilo, protože tak brzy jsem to skutečně nečekala. ”

Pokud již nějaký čas nekojíte (cca 2-3 měsíce) a menstruace stále nepřišla, je namístě zajít za lékařem. Může se totiž za tím skrývat těhotenství nebo nějaké zdravotní záležitosti.

Neplodná? Mnohé ženy si myslí, že zatímco po porodu nedostanou menstruaci, jsou automaticky neplodné a nemusí si lámat hlavu s nějakou ochranou. No mnohé ženy už na toto doplatily. To, že nemáte menstruaci, neznamená, že jste neplodná. Nikdy totiž nevíte, ať už náhodou neprobíhá u vás ovulace. Může se tak klidně stát, že zůstanete těhotná i bez toho, že byste po prvním porodu vůbec dostali menstruaci. První, někdy i prvních pár cyklů po porodu může být však i takzvaných anovulačních, tedy krvácení nepředchází uvolnění oplodněného vajíčka.

Jaká bude? Menstruace po porodu může být dost odlišná od té, jakou jste mávali před těhotenstvím. Krvácení bývá u mnoha žen o něco slabší, nejednou vymizí i nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu, zejména bolesti. Nemusí to tak však platit vždy a je i dost žen, které mají zkušenost s pravým opakem, tedy se zhoršením průběhu cyklu.