Je to možné? Pouze 10-letá holčička porodilo dítě – se souhlasem rodičů!

Jen 10-leté děvčátko přišlo do nemocnice ve velkých bolestech a se slzami v očích. Šokováni lékaři zjistili, že právě rodí. Pobuřující je na tom ovšem fakt, že dívka pravděpodobně otěhotnělo pro zachování kulturního dědictví kmene, ve kterém žije. Jak je možné, že i v dnešní době je ještě něco takového možné a neumíme to zastavit?

Když přišla tato nešťastná – pouze 10-letá dívka z Kolumbie do nemocnice, plakala, protože měla velké bolesti a krvácela. Když lékaři zjistili, že je v 39. týdnu těhotenství a právě rodí, museli urychleně udělat císařský řez. Podle nich totiž její tělo ještě nebylo stavěné na porod a hlavička děťátka by zřejmě neprošla ani pánví, ani rodidly. Miminko vážilo jen něco přes dva kilo, ale naštěstí je v pořádku, i když mladá maminka ho odmítá kojit a spoléhá se na pomoc zdravotníků.

Lékaři z tamní nemocnice jsou případem velmi pobouřeni, ačkoli se to nestalo poprvé. Jde totiž o dívku odvozeného z kmene zvaného Wayuu, který sídlí na poloostrově La Guajira na severu Kolumbie. Podle jejich tradic jsou za jistých okolností povoleno porody ve velmi nízkém věku pro zachovávání kulturního dědictví. Takže i když by podle zákona kolumbijská policie měla začít případ vyšetřovat, proti zákonům kmene jsou bezmocní. Rodiče dívky jí tedy místo hraní se s panenkami souhlasili těhotenství. Otec děťátka je neznámý, mluví se o místním 15letém chlapci, ale také o 30-ročním muži. Jak to, že dítě má dítě?

Někdo považuje těhotenství v tak mladém věku za naprosto nemožné, opak je však pravdou. Lékaři vysvětlují, že dospívání dívek probíhá stále v nižším věku. Průměrný věk první menstruace je kolem 12-tého roku života, avšak u některých dívek je to o dost dříve. Některé mámy si myslí, že až když jejich dcera dostane první menstruaci, tak je plodná, ale ovulace může přijít ještě předtím a dívka tak může otěhotnět hned v tom prvním cyklu.