Je to možné? Mužské spermie se už budou dát i vyrobit!

Věda postupuje mílovými kroky, a tak ze světa opět přichází šokující novinka. Mužské spermie se už budou dát “vyrobit”. Pro neplodné páry snažící se o miminko tedy svítá na lepší časy … Proč?

Revoluce v léčbě neplodnosti mužů?

“Šibalský” objev se podařil německým a izraelským vědcům. Jako u většiny objevů i zde svou roli sehrály pokusné myši. Pomocí jejich buněk ze varlat se jim podařilo vyprodukovat spermie mimo tělo. Vědci věří, že když to fungovalo u myší, podobný princip by se mohl uplatnit i u lidí – mužů, kteří nemohou mít vlastní děti. Tím se možná objevila nová forma asistované reprodukce, při níž by lékaři věděli pomoci neplodným párům.

Jak?

Lidské spermie by se daly vyrobit podobně jako u myší tak, že by se odebrali tkáně se zárodečnými buňkami z oblasti varlat a následně by se stimuloval jejich růst v laboratorních podmínkách. Tým vědců věří, že z odebraných lidských buněk je možné “vyrobit” mužské pohlavní buňky schopné oplodnit ženské vajíčko.

Když chybí sperma …

Vznikla tak nová naděje pro muže, kteří jsou neplodní z důvodu absence spermií. I přesto, že jich je procentuální málo, přece jen jsou. Většinou totiž muži mají problém buď s nízkou kvalitou, pohyblivostí nebo nízkým množstvím spermií.

Existuje i malé procento, u kterých nejsou v varlatech přítomny téměř žádné spermie, takže ani jejich klasické odebrání na umělé oplodnění není možné. Dosud tito muži nemohli mít vlastní děti a jejich partnerky mohly být při umělém oplodnění oplodněné jen dárcovskými spermiemi ze spermobanky.

Super objev!

Vytvořit použitelnou spermii mimo tělo v umělých podmínkách je tedy více než převratné. Odborníci tvrdí, že na to potřebují jen vhodné prostředí a zmíněné zárodečné buňky. Vývoj tedy postupuje dál. Pokud se však podaří vytvořit první mužskou spermii, bude ještě třeba ověřit, zda nedošlo k jejímu genetickému poškození, protože jinak by nebyla použitelná na oplodnění vajíčka. Stejně se bude také muset porovnat s klasickou spermií, zda má přesně tytéž vlastnosti, nebo se něčím odlišuje.

Neplodnost u mužů

Stále více přibývá mužů, kteří mají problém se svou plodností. Jak jsme již zmínili, buď mají málo pohyblivé spermie, nebo je jejich počet a kvalita příliš nízká na to, aby se mohlo oplodnění nimi uskutečnit přirozenou cestou. Příčinou je často nezdravý životní styl, obezita, kouření, životospráva, stres, užívání některých léků, drog, nevhodné oblékání těsných věcí v oblasti třísel, sedavé zaměstnání, vyhřívané sedačky v autech a několikahodinový pobyt na nich, někdy naopak vrcholový sport a intenzivní cvičení.

I když to zatím oficiálně potvrzeno nebylo, spermiím zaručeně dobře nedělá ani záření a horká spodní strana notebooků položených na kolenou, zda nošení mobilních telefonů v kapsách kalhot. Spermie jsou zvláště citlivé na mnoho faktorů hlavně mimo tělo, kde nemají ochranu ostatních buněk, tkání a tekutin, které je chrání uvnitř. Velmi snadno tak dochází k jejich genetickému poškození, k neschopnosti oplodnit vajíčko přirozenou cestou i kvůli snížené pohyblivosti a nízkému počtu.

Pokud se i podaří oplodnění, pokud jde o geneticky poškozenou, nekvalitní spermii, s velkou pravděpodobností se zárodek v jeho rané fázi vývinu vyloučí, potratí přirozenou cestou. Na co v první řadě doplácíme obrovskou bolestí my, ženy. Příroda totiž většinou dává šanci jen životaschopným zdravým plodům, které však nemohou vzejít z geneticky poškozeného materiálu. Příčinou častých potratů u žen tedy mohou být nekvalitní, poškozené spermie.