Je to důležité: Vyberte si správnou polohu při porodu!

K přípravě na porod by mělo patřit i poznání různých poloh, které jsou vhodné během jednotlivých fází porodu. Mnohé ženy nemají ani ponětí o tom, jakou polohu je vhodné zaujmout v první době porodní, kdy prožívají bolestivé kontrakce a tělo se připravuje na příchod miminka. Nemluvě o tom, že v druhé době porodní, kdy už děťátko přichází na svět, leží ženy u nás zpravidla na zádech a netuší, že by se to dalo i jinak (a mnohem lépe) …

Poloha na zádech

Při porodu je stále zavedenou a “léty ověřená” poloha vleže na zádech s nohama zdviženýma a často i přivázanými. Tato poloha je však absolutní nevhodná pro ženu, protože jde “proti gravitaci”. Důvodem, proč ženy rodí u nás a v mnoha dalších zemích právě v této nevhodné poloze je to, že je to pohodlné pro lékaře a zdravotnický personál. Mají tak totiž lepší přístup k rodící ženě a děťátku, nemusí se nijak sklánět zda krčit jako v případě, že by rodička byla na čtyřech nebo rodila v podřepu.

Negativa

Negativní dopady polohy vleže na zádech se nedají přehlédnout a je jich věru dost. Bohužel, poloha na zádech (ať už ležíc na zádech nebo v polosedě) může porod zpomalovat, porod se tak prodlužuje a tím se prodlužuje i doba strávená v bolestech. Žena v podstatě musí tlačit i proti gravitaci. Porodní kanál má totiž jakoby tvar písmene “J”, takže dítě nejde přímo směrem dolů, ale putuje dolů a pak chvilku směrem nahoru, dokud spatří světlo světa. Ležet na zádech a snažit se děťátko vytisknout může být tak opravdu těžkým úkolem. Pak není divu, že v mnoha případech musí lékaři pomoci rodičce dítě vytisknout tlačením na břicho (což je riskantní úkon, přestože stále dost používán) nebo vytáhnout dítě pomocí různých instrumentů (kleště či vákuumextratkor). Tato poloha negativně ovlivňuje tlak krve a také může dojít k nedostatečnému zásobování děťátka kyslíkem. Navíc je v poloze vleže na zádech větší riziko natržení hráze, nebo nástřihu (epiziotomie).

Jiné polohy

Během porodu jsou vhodnější tedy jiné polohy než vleže na zádech. Které to jsou?

Podřep je jednou z poloh, při kterých je dobře využita gravitace, takže porod může být rychlejší a pro mnohé ženy je tato poloha dostatečně pohodlná. V podřepu můžete být ať už na zemi, na posteli, nebo ačkoli i v bazénu (pokud rodíte do vody). V této poloze je rozšířen pánevní východ a je možné lépe zapojit břišní lis při tlačení. Přidejte se do fóra a diskutujte s maminkami: Nevýhodou však je, že při delším setrvání v této poloze, je to fyzicky namáhavé a vyčerpávající. Pokud se žena opírá o partnera, může to být také namáhavé pro něj.

Poloha na čtyřech je další, ve které můžete lépe a snadněji porodit. Boky jsou v této poloze více “otevřené” a snižuje se tlak na miminko, takže může snadněji projít porodními cestami. Navíc se v této poloze snižuje otok branky a není taková zátěž na křížovou oblast. V této poloze se snižuje riziko natržení hráze a také vznik či zhoršení zlaté žíly.

Během porodu může zaujmout žena i polohu ve stoje, přičemž se může opírat o partnera či o stěnu a podobně, čili je v mírném předklonu. Při této poloze je děťátko dobře zásobovány kyslíkem, využívá se síla gravitace a porod může postupovat rychleji, protože kontrakce jsou zpravidla efektivnější.

Porodní židle je možná pro někoho novinkou, ale je to léty ověřená pomůcka při porodu a využívá se v mnoha zemích. Jde o nízkou židli v přední části s výřezem do oblouku. Porodní židle může mít různé podoby (s opěradlem či bez, také materiálem může být dřevo nebo plast a jiné rozdíly). Při porodu na porodním židli je opět využívána gravitace a kontrakce jsou tak účinnější. Délka porodu se díky tomu může dost zkrátit. Zvětšuje se pánevní prostor a děťátko má tak snadnější cestu na svět. Rodičce se v této poloze lépe dýchá i tlačí. Při delším sezení na porodní stoličce však může dojít k otoku vnějších rodidel nebo pocit mravenčení svalů, případně k poranění hráze.

Jaká poloha je nej?

Nedá se jednoznačně říci, která poloha by byla naprosto ideální pro rodičku, protože každá žena je jiná. Třeba důvěřovat svému tělu, ono si obvykle samo “řekne”, jakou polohu kdy zaujmout. V tomto směru je také přínosem mít při porodu dulu, která může mamince poradit a pomoci při zaujatí jednotlivých poloh. Ne všechny porodnice jsou však vstřícné, co se týká možností různých alternativních poloh během porodu, proto je třeba si to předem zjistit.