Jakou polohu zvolit při porodu? Stačí jen poslouchat své tělo

Každé rodičce vyhovuje něco jiného! Budoucí maminky v rámci předporodní přípravy vždy zajímá, která porodní poloha je nejvhodnější. A přestože odpověď není tak jednoznačná, podle odborníků má oproti klasické poloze vleže – stále více plusů poloha v polosedě.

Univerzální nejlepší poloha neexistuje. Žádný gynekolog neporadí budoucí mamince jednoznačnou porodní polohu. Všichni se však shodnou v tom, že žena by měla rodit v takové poloze, v jaké se cítí nejpohodlnější a po zvážení možných výhod a rizik by jí mělo být umožněno, učinit informované rozhodnutí.

Které porodní polohy máme na výběr?

Poloha na zádech

Přestože je léty ověřená a umožňuje lékaři a zdravotnickému personálu co nejlepší přístup k rodící ženě a miminku, z pohledu ženy vůbec není nejlepší. Proti tlačící mamince pracuje totiž ještě i gravitace. Vytisknout děťátko může být v této poloze opravdu nadlidský výkon. Často se stává, že lékař musí rodičce pomoci vytisknout dítě tlačením na břicho nebo pomocí kleští či jiných instrumentů. Nemluvě o tom, že se spojuje s větším rizikem natržení hráze či nástřihu.

Podřep

I když tato poloha již nejde proti gravitaci a samotný porod může být mnohem rychlejší, může to být vyčerpávající a namáhavého fuška. Pokud se žena opírá o partnera, může to být namáhavé i pro něj. V podřepu můžete být ať už na zemi, na posteli, nebo ačkoli i v bazénu (pokud rodíte do vody). V této poloze je rozšířen pánevní východ a je možné lépe zapojit břišní lis při tlačení.

Poloha na čtyřech

Boky jsou v této poloze více otevřené a tlak na děťátko je nižší, proto může projít porodními cestami snadněji. Níže je také riziko natržení hráze a vzniku či zhoršení zlaté žíly.

Poloha ve stoje

Žena se v ní opírá o stěnu případně o partnera. Využívá se síla gravitace, kontrakce jsou proto efektivnější a porod může postupovat rychleji.

Porodní židle

Jde také o tzv. gravitační polohu. Kontrakce jsou i zde účinnější, což může porod výrazně zkrátit. Zvětšuje se pánevní prostor a děťátko má tak snadnější cestu na svět. Ženě se lépe dýchá i tlačí. Při delším sezení na porodní stoličce však může dojít k otoku vnějších rodidel nebo pocit mravenčení svalů, či poranění hráze.

Poloha na boku

Je kompromisem pro rodičky i lékaře, který má dobrý přístup k dítěti. Žena si v ní může zároveň odpočinout. Při této poloze by však třeba počítat s tím, že rodičce bude třeba držet nohu. Pokud by si ji měla držet sama, bylo by to velmi náročné.

Výhody porodu v polosedě

Odborníci Světové zdravotnické organizace stále častěji vyzdvihují polohu v polosedě či zboku, která se spojuje hned s několika výhodami.

Pokud se žena během první doby porodní prochází nebo stojí, může dojít k jejímu zkrácení až o hodinu. Stejně se zkrátí i samotný porod, tedy druhá doba porodní. Zároveň je méně pravděpodobné, že tyto ženy dostanou epidurální anestezii.

Mnohé porodnice na Slovensku se snaží vyjít vstříc Není proto divu, že klasická poloha vleže už jde i u nás do pozadí a ženy si stále více chválí alternativní polohy. Pomůcky porodní stolička zda polohovatelná postel je dnes již běžnou výbavou porodnic i na Slovensku. Pro vyšší komfort je možné si sjednat porodníka dopředu a pro zlepšení pohodlí si rodička může připlatit i za přítomnost třetí osoby či nadstandardní pokoj. Z posledního hodnocení porodnic na Slovensku za rok 2013 vyšly podle maminek nejlepší porodnice v Brně, Olomouci a Čadci. V celkovém hodnocení odborníků obstála nejlépe Fakultní nemocnice Trenčín, v pořadí druhá nejlepší je porodnice Košice – Šaca a třetí místo obsadila Kysucká nemocnice s poliklinikou Čadca.

Alternativními porody je známá i Nemocnice Banská Štiavnica. “Ženám se snažíme vycházet vstříc, ale porod placenty se snažíme docílit léky. Nejběžnější porodní polohou je poloha v polosedě. Třetí osoby při porodu, ať už jde o budoucího tatínka nebo rodinných příslušníků, jsou běžné.

Duly při porodu neakceptujeme. Za nadstandardní pokoj se připlácí 16,60 eur, “řekl pro najmamu.sk primář Marián Spilia. Zároveň dodává, že epidurální analgezii nepoužívají, místo ní používají rajský plyn.