Jak si vybrat svatební boty

Krásné bílé svatební šaty ze skládaných sukní a k tomu vyleštěné černé holínky. To nezní moc dobře, že?

Tento malý příklad ukazuje, jak je výběr detailu, jako jsou svatební boty důležitý. Apropo, detail – pokud budou boty dobré, pouze doplní krásný celkový dojem, ale pokud budou špatné, úspěšně Vám zkazí celý den.

Tak jako vždy

Experimenty jsou fajn věc – ve chvíli kdy na ně máte čas, možnost a klid přijmout i alternativu, že mohou dopadnout špatně. Totéž platí i o botách. Stejně jako si dva týdny před svatbou radikálně nezměním barvu vlasů, jen abych to vyzkoušela, nekoupím si ani dvanácticentimetrové podpatky, pokud jsem je nikdy předtím nenosila.

Proto se spokojte s tím, na co jste zvyklá. Hříšně vysoké štrasové sandály mohou být krásné a dokonale Vám ladit k šatům, ale pokud na ně nejste zvyklá, budete se akorát trápit a riskovat pád, hodný poslání do „Natoč to“. Zvolte si raději boty své obvyklé výšky na pevném podpatku, který Vám zajistí stabilitu. To platí i o botách se zúženou přední částí. Opakujte si, že pohodlí je prvořadé – ve svých svatebních botách strávíte minimálně osm hodin.

Jaro, Léto, Podzim …

Je skutečně těžké předpovídat počasí půl roku dopředu, ale téměř s jistotou můžete říci, že pokud se nic nepokazí, tak v zimě bude zima a v létě teplo. Tolik logika a nyní k jejímu praktickému využití. Konec jara, léto a začátek podzimu Vám dovoluje lehké otevřené sandály, během vysloveně horkých dnů by Vám boty se zavřenou špičkou a patou mohly být dokonce nepříjemné. Rozhodněte se tedy pro lehké vzdušné materiály a otevřené boty. Při svatbě v pozdějším podzimu, zimě a začátku jara, bude třeba postupovat přesně opačně. Zde budete muset zvolit uzavřené lodičky, nejlépe s otevřenou patou, protože sandály se do chladného počasí prostě nehodí.

Boty k šatům, šaty k botám

Vaše šaty a boty spolu musí ladit, to je každému jasné. Základním kritériem by se měla stát barva. K bílým šatům, bílé boty – žádné jiné.

Menší problémy nastávají, když jsou Vaše šaty v lehkých tónech modré, růžové nebo fialové. Elegantním řešením by mohly být stříbrné boty, ale nejlepší možností je zkoušet různé alternativy a tak se dopracovat k té, která Vám bude sedět nejvíce.

Nezapomínejte ani na styl šatů, pokud jsou ty Vaše ozdobeny množstvím lesklých korálků a výšivek, vyhněte se jim na botách a vsaďte raději na jednoduchost. Kombinace střihu a typu šatů s typem bot, jestli vzájemně sladit materiály, tyto věci je nutné řešit na konkrétním případu, protože se u každého modelu liší. Při výběru však pozor na ozdoby lodiček či sandálů, o které by se mohly šaty zachytit a rovněž na vysoké tenké podpatky a dlouhé šaty, které se díky nim při tanci mohou dokonce potrhat.

A dodatek: obecně platí pravidlo, že šaty by měly být dostatečně dlouhé, aby při stání nebyly vidět boty (Tedy délka šatů po kotníky, rozhodně není dobrá).

Pár rad na závěr

Svatební boty nesmějí být nákupem na poslední chvíli a to z jednoduchého důvodu – musíte je stihnout “rozchodit”. Znáte ten pocit po první procházce v nových lodičkách? Na vlastní svatbě přece nechcete riskovat otlaky a bolavé nohy. Trénujte proto. Večer doma prožijte ve svých botách, procházejte se v nich, vysávejte v nich, do svatby si na ně zvyknete tak, že pro Vás budou jako druhé pantofle.

Myslete i na prostředí, ve kterém svatbu plánujete. Romantická svatba u jezera? A nebudou se Vám vysoké podpatky bořit při procházce do trávy? Zámková dlažba? V tenkých jehlách na ní Vaše chůze asi nebude nejladnější.

A co takhle další využití Vašich bot? Není zrovna rozumné uvažovat nad tím: „Ale známá si jednou na ples koupila nádherné sandály na neskutečně vysokých podpatcích, protože jí ladily k šatům. Měla je obuté jen v tu jednu noc, jindy už si je vzít nemohla, nebyla na to příležitost.“ Není to tak trochu škoda? Ovšem, svatba je jen jednou za život, ale pokud zvažujete i finanční hlediska, toto by mohla být jedna z položek.